bg-Dogo Argentino az argentín szelindek

21.07.2025

Pero de Pelea Cordobes-t évszázadokon át csak keménységük és szívósságuk alapján szelektálták. E sok-sok év termését szerette

volna kihasználni Antonio Nores Martinez, aki nagyvad vadászatára alkalmas,falkakutyát akart kitenyészteni.

Nem túl ugatós,a hegyi vadászatokon is kitartó,nyombiztos,kiegyensúlyozott

idegrendszetű kutyát akart, fehér szőrzettel , hogy a vadasz Agustin N.M.

a sötétben is megkülönböztethesse a vadtól. 1908-1978

Spanyolországból alanókat hozatott és szinte mindig olyan cordobai

kutyákkal keresztezte,melyek szőrében a fehér jegyek domináltak.

Álmát nem tudta megvalósítani,mert egy vadászaton életét vesztette.

A munkát két fia António és Agustin folytatták tovább.

Az alano és cordobai kutyák keresztezéséből született egyedek, és azok leszármazottai,nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.

Mert erősek és kemények voltak ugyan,de nem elég robbanékonyak és a szaglásuk sem volt az igazi.

Egy fehér és egy színes bullterrier szukát kereszteztek cordobai kanokkal ,hogy eggyesítsék a terrierek fürgeségét,"gamenes"-ét a cordobai erejével.

Ezek leszármazottaival beltenyésztést folytatott.A 13. generációra egy figyelemre méltó alom született,az egyedek gyorsak,game-k

és aránylag erősek lettek.Alacsonyabb és könnyebbek voltak mint az előző vonal, s így gyorsabbak.

Tökéletes harci kutyák teremtődtek,pszichikailag a mai pitbull terrierekre hasonlított. Ezt a vonalat Antonio"FAMILIA ARAUCANA"-nak nevezte el.Mivel a végcél vadászkutya volt,felmerültek bizonyos problémák, túl agresszív, falkakutyának nem megfelelő, kezelhetetlen és a szaglása sem volt tökéletes.

Ezért új vonalat kezdett"FAMILIA GUARANI" néven. Franciaországból két pointert hozatott, Zugg-otés Xantip-ot. Ezeket az egyedeket az Araucana vonallal keresztezte, majd a végén újra bullterrierrel keverte,a gameness és a fehér szín lefixálása miatt.

Az így született utódoknál az agresszivitás csökkent ugyan,de még mindig túl kezelhetetlenek voltak.Ami a vadászatokon igen fontos szempont.

A labilis idegrendszer javítása érdekében,PIRENEUSI MASZTIFF-ot (CADET) használtak fel.Majd HARLEQIN DOG-ot(NEY)vittek be a vonalba, a fejforma javításának érdekében.Az utódokat szigorúan szelektálták és néhány generáció után elérték azt,hogy kialakult egy igen kiegyensúlyozott idegrendszerű populáció,amely ezt az egészséges idegrendszert az utódokra is átörökítette.

Végül újra PIRENEUSI MASZTIFFAL (ROGELIO)kereszteztek a testtömeg és a fehér szín lefixalása érdekében.

A 30-as évek köröl kezdték meg az utolsó vonalat "FAMILIA DEL CHUBUT" néven. (aztán később a kenneljük neve is ez lett"DEL CHUBUT")

Felhasználták ismét NEY-nevű harleqin szukájukat,keresztezték egy cordobai kannal. Aztán egy ÍR FARKAST is bevontak a vonalba,majd egy Nahuel nevű HARLEQIN DOG-ot.

Amikor a nehezebb tipusú fajtákat (harleqi,bordói)

használtak a csontozat vagy az erős állkapocs miatt,utána általában "gamenes"tipusú egyedekkel (boxer,bullterrier) keverték a "game"tulajdonságok stabilitása érdekében.

Minden egyes vonal (család) bizonyos tulajdonságokért volt felelős.( például az Araucana vonal,gyorsaság és fordulékonyság,a pireneusi vonal pdig a stabil idegrendszer stb)

A vonalak végén, mikor a kívánt tulajdonságok többé kevésbé stabilizállódtak,a fehér színt fixálták.Tehá míkor már a családok leszármazottait egymással keverték, a szín nagyjából már adott volt.

Általában a családok alapja a cordobai volt( mint köztudott túl agresszívak voltak ezek az egyedek) mindegy,hogy pont akkor egy adott vonalon belül melly tulajdonságok lefixálásán volt a hangsúly, már az elején szelektálták a túlságosan "bajkeverően agresszív" egyedeket.Ez nagyon nehéz feladat volt,mert a két testvér meg akarta őrizni a cordobai legfőbb erényeit a keménységét és bátorságát. Meg kellett találni az arany közép utat azösszeférhetetlen agresszivitás és a szükséges keménység között. Hisz egy igazi dogónak egy kicsit harcosnak kell lennie,bátornak,hogy lefogja a nála szinte mindig nagyobb vadat.

A hosszú évek munkája és a szigorú szelekció meghozta gyümölcsét.Az argentín közvélemény 1947-ben értesült az akkor már létezö vadászkutyáról, a Diana című vadászlapból.1954-ben regisztrálták az első egyedeket.


ÉS MI A KEMÉNY MUNKA EREDMÉNYE ?

Egy izmos testalkatú,erős csontozatú hófehér kutya. Energikus, vidám természetű, idegrendszere stabil, mentálisan fejlett.

Magas inteligenciával és nagyfokú koncentrálló képességgel bír.Feladata teljesítése közben képes kizárni a zavaró tényezőket.

A vadászatokon bátor, mindenkor harcra kész, helyt áll a nehezen járható terepen.

Mozgása nyugott és öntudatos ,reakciói céltudatosak és gyorsak.Szaglása kitűnő,vadászképességei minden vadra,minden területen alkalmassá teszik,feladatai betöltéséhez.

Erős,és annak is kell tűnnie:izomzata szálas és acélosan rugalmas. Sose legyen túlizmolt,se túl kötött izomzatú,izomtömege nem mehet a mozgékonyság rovására. Egy jó felépítésű kutyánál a különböző testrészek harmonikusan olvadnak össze,egyik sem kap túlzott hangsúlyt.

Egyik rész sem tűnhet az állattól idegennek!

Bár feje széles és masszív,a szép vonások,dagadó izmok eleganciával ötvözik az erőt.Tekintélyt parancsoló erős állkapcsa és kiugró rágóizmai miatt tekintete kemény. Noha feje,erő és nagyság általános benyomását kelti,nem szabad olyan hatást ébresztenie, mintha a teste kicsi lenne hozzá.Az állkapocs határozott ,jól kirajzolódik, az alsó állkapocs érős,nagy fogóerővel,jól kifejlett igy az orr négyzetes benyomást kelt.

Ha az alsó állkapocs túl rövid ,nem elég erős,az orr hegyesnek tünik és profilból a valóságosnál hosszabbnak látszik. Az ilyen felépítésű orrból hiányzik az erő.

Az ajkak feszesen zártak, nem lógnak mert hátrányos volna a harcban.A nyak oldalról nézve simán és kecsesen ereszkedik a marba.

Erős és izmos különösen a felső részén, ahol az izmok hangsúlyozzák az ívet,elegánsá téve a kutya tartását.A mellső lábak erősek és egyenesek,csontjai tűnjenek elég erősnek ahhoz,hogy a test súlyát könnyedén megtartsák!

A"gyenge csontozat" kifejezés gyakran arra utal,hogy nem elég nagy a csont kerülete és ettől a kutya a lábaihoz mérten nehéznek tünhet. Ha a mellső lábak szöget zárva érik a földet,a kutya csűdje gyenge.A mancsok erősek és szorosan összezártak.A talppárnák vastagok és húsosak, kemény bőr borítja, A gyenge mancs csökkenti az állóképességet, hisz a testsúly 100%-a rajtuk nyugszik. Az akció közbeni gyors irányváltoztatásokhoz elengedhetetlenül szükségesek az erős tappancsok.Kirobbanáskor hátsó lábaival csomókban tépi ki a füvet.Ha valami felkelti a figyelmét,ha csak megmoccan valami a környezetében, azonnal reagál,izmai megfeszülnek,ugrásra kész.Körül járja területét,olyan hatást keltve,mintha "tűz égne a bokájában"!